UEFA szykuje wielkie zmiany w futbolu. Ucierpią na tym najsilniejsi, ale...

UEFA szykuje wielkie zmiany w futbolu. Ucierpią na tym najsilniejsi, ale...

Zyskają słabsi

Aleksander Čeferin od momentu wybrania go na stanowisko prezesa UEFA powtarzał, że jednym z jego celów jest zwiększenie konkurencyjności między wszystkimi klubami oraz uzdrowienie finansów wszystkich organizacji. W najnowszych wypowiedział Słoweniec zapewnił, że trwają prace nad tak zwanym podatkiem od luksusu dla europejskich klubów. – Przygotowujemy bardzo ważny strategiczny dokument na przyszłość. Może to was zaskoczy, ale UEFA w przeszłości nie miała żadnego konkretnego planu działania. Jeśli chodzi o finanse, z powodu europejskiego prawa amerykańskie salary cap ograniczające pensje nie jest tu możliwe. Wyobrażamy sobie jednak luxury tax. Zasada byłaby taka, że jeśli klub wydaje więcej niż musi, płaci od takiego wydatku podatek. On zasilałby konto UEFA, ale ciągle myślimy, jak moglibyśmy rozdzielać takie pieniądze. Może zdążymy ze wszystkim na kolejny sezon. – Musimy utrzymać sytuację, w której każdy ma szansę wejść do naszych rozgrywek. To marzenie musi być żywe. Bogaci mogą kupić dziś każdego i to osłabia mniejszych. Musimy również albo ograniczyć wypożyczenia, może nawet ich zakazać. Do tego widzimy spore aberracje w liczbie piłkarzy na kontrakcie w klubie. Na przykład jedna organizacja we Włoszech ma ich 103! Tu też musimy ustalić jakieś granice. Zapewniam, że kibice, media i same kluby chcą takich reguł i lepszych zasad. Wielkie kluby też? Nie mogę podać nazw, ale przedstawiciele największych klubów mówili nam, że czas coś zrobić, bo zabijamy futbol. Jasne jest, że jeśli ruszymy na poziomie europejskim, to ligi będą musiały się do tego dostosować. – Futbol pozostanie biznesem, ale musimy zahamować rosnący dystans między organizacjami. Nasi eksperci od Finansowego Fair Play oceniają, że jeśli nic nie zmienimy względem dnia dzisiejszego, to w 2020 roku pięć klubów w Europie będzie miało budżety na poziomie miliarda euro. Dla mnie to byłaby katastrofa.

  • 2018.01.20
  • Źródło: AS

Real Madryt powinien dać czas Zidane'owi. On jest przekonany o tym, że...

Real Madryt powinien dać czas Zidane'owi. On jest przekonany o tym, że...

Zidane wyjdzie z dołka

Laurent Blanc udzielił kilku wypowiedzi agencji EFE, poruszając między innymi temat starcia Realu Madryt z Paris Saint-Germain. Francuz był trenerem francuskiego klubu w latach 2013-2016, a w 2015 roku prowadził Les Parisiens w starciu z Królewskimi w fazie grupowej Ligi Mistrzów. – Jestem Francuzem i bardzo kocham Paryż, ale Zidane to mój przyjaciel. Widziałem się z nim dwa miesiące temu w Londynie. Już wtedy przechodził przez trudności, ale znam go jako człowieka i wiem, że wyjdzie z tego dołka. – Nie wiem, kto wygra w tym dwumeczu. Zidane to mój przyjaciel, ale znam też dobrze PSG, które prowadziłem przez trzy sezony. Real Madryt ma teraz wiele problemów, ale to wielki klub. PSG to ciągle nowy wielki zespół. To będzie świetne starcie, oczekuję wielkiego futbolu.

  • 2018.01.18
  • Źródło: AS


PSG jest w stanie wyrzucić Real z Ligi Mistrzów. Ale jest jeden warunek

PSG jest w stanie wyrzucić Real z Ligi Mistrzów. Ale jest jeden warunek

Kompletna kadra

"Paryżanie mają potencjał, żeby wygrać Ligę Mistrzów. Dla mnie to oczywiste, że PSG może wyrzucić Real Madryt z Ligi Mistrzów. Będzie to skomplikowane, ale jest jeden warunek: wszyscy będą musieli być obecni w zespole. PSG nie może sobie pozwolić rozegrać tego meczu w ograniczonym składzie" - Laurent Blanc.

  • 2017.12.31
  • Źródło: polsatsport.pl