Polak będzie sędziować największy hit następnej kolejki Ligi Mistrzów! Ale wyróżnienie!

Marciniak wyróżniony

UEFA ogłosiła obsadę sędziowską meczów 3. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Polak Szymon Marciniak poprowadzi jedno z najciekawszych spotkań tej serii gier Real Madryt - Tottenham Hotspur. Polski arbiter będzie miał okazję pracować przy konfrontacji dwóch niepokonanych dotychczas drużyn w grupie H, bo Real i Tottenham wcześniej pewnie ograły APOEL Nikozja oraz Borussię Dortmund.

• 2017.10.15
  • Źródło: uefa.com

Będzie niespodziewana zmiana tuż przed mundialem w Rosji! Chodzi o VAR!

Czy VAR powinien być dostępny dla sędziów na mundialu w Rosji?

Nie będzie powtórek?

VAR miał odmienić piłkę nożną i zminimalizować ryzyko pomyłki. Tymczasem kontrowersje nadal są, a FIFA po serii wpadek zastanawia się, czy nie zrezygnować z systemu powtórek w czasie mundialu. Pierwszym poważnym testem był Puchar Konfederacji. W meczu Chile z Kamerunem sędzia Damir Skomina po analizie wideo nie uznał gola dla Chile, gdyż według niego jeden z zawodników był na pozycji spalonej. Sprawa była bardzo dyskusyjna, a większość ekspertów uważała, że spalonego nie było. W meczu z Niemcami Australijczycy zdobyli gola tuż po tym, jak jeden z zawodników tej reprezentacji zagrał ręką. Arbiter Mark Geiger mimo analizy VAR gola uznał. Z kolei w półfinałowym spotkaniu Portugalii z Chile sędzia Alireza Faghani nie użył systemu, choć w polu karnym ewidentnie faulowany był Francisco Silva. W niedawnym meczu Bundesligi między Borussią Dortmund a 1.FC Koeln (5:0) doszło do poważnej kontrowersji. Po rzucie rożnym gola na 2:0 zdobył Sokratis Papastathopoulos. Sędzia Patrick Ittrich po analizie wideo uznał bramkę, choć chwilę przed strzałem zawodnika BVB odgwizdał faul na bramkarzu Koeln. W efekcie Borussia podwyższyła wynik w momencie, gdy gra była przerwana. Kilka dni wcześniej doszło do kontrowersji w Mediolanie. Sędzia Claudio Gavillucci aż pięć minut analizował, czy Interowi należy się rzut karny w meczu ze SPAL. Mauro Icardi wykorzystał jedenastkę pięć minut po tym, jak w polu karnym faulowany był Joao Mario. Co ciekawe, mimo tak długich rozważań, arbiter przedłużył pierwszą połowę o zaledwie dwie minuty, o co piłkarze gości mieli do niego słuszne pretensje. Zwolennikiem VAR jest prezydent FIFA Gianni Infantino, który chciał, aby udało się wyeliminować błędy, które w przeszłości zdarzały się w wielu meczach, między innymi na mistrzostwach świata. Rośnie jednak grono krytyków, którzy uważają, że proces implementacji systemu nie przebiega prawidłowo, a decyzja o wprowadzeniu go była zbyt pochopna. Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board), która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę, ma pochylić się nad problemem VAR na grudniowej sesji, a następnie w marcu 2018 roku.

Zagłosuj, żeby zobaczyć wyniki

Liczba oddanych głosów: 412

• 2017.10.07
  • Źródło: Sportowe Fakty

No nareszcie! W Hiszpanii czekają nas wielkie zmiany! W końcu będzie koniec gadania o sędziach!

Będzie VAR?

Javier Tebas spotkał się w siedzibie Federacji z tymczasowym prezesem Juanem Luisem Larreą, szefem sędziów Sánchezem Arminio oraz byłym arbitrem Velasco Carballo, który obecnie doradza w International Board. Głównym tematem, jaki podjął prezes La Ligi, było wprowadzenie w Hiszpanii systemu VAR. Działacze rozmawiali o przebudowie struktur sędziowskich w Hiszpanii, by być lepiej przygotowanym na zmiany technologiczne. Co ciekawe, najbliższym celem jest wprowadzenie systemu VAR już w 1/16 finału Pucharu Króla w tym sezonie, a pierwsze użycie ma odbyć się na stadionie Wanda Metropolitano w starciu Atleti z Elche. Przypomnijmy, że Javier Tebas to gorący zwolennik wprowadzenia technologii do wszystkich rozgrywek w Hiszpanii, ale wcześniej blokował go Ángel María Villar. Prezes RFEF jest obecnie zawieszony z powodu zarzutów korupcyjnych i Tebas dopatrzył się szansy na rozruszanie tematu z tymczasowymi władzami.

• 2017.09.29
  • Źródło: AS

To są jakieś kpiny! VAR zawiódł na całej linii w meczu Borussii Dortmund! Ale jaja!

Co z tym systemem VAR?

Sytuacja z meczu Bundesligi jest świetnym przykładem, jak niedoskonały jest jeszcze system powtórek wideo. To była sytuacja, która jeszcze długo będzie omawiana, nie tylko wśród kibiców Bundesligi. W Niemczech trwa już piąta kolejka spotkań, ale tematem numer jeden pozostaje akcja z meczu Borussia Dortmund – 1.FC Koeln (5:0), gdy po raz kolejny w roli głównej wystąpił sędzia współpracujący z systemem VAR. Chwilę przed przerwą doszło do omawianej sytuacji. Borussia miał rzut rożny, po zamieszaniu w polu karnym bramkarz Koeln upadł, do piłki dopadł Sokratis i skierował ją w stronę bramki. W tym momencie rozległ się gwizdek sędziego Patricka Ittricha, który twierdził, że bramkarz zespołu z Kolonii był faulowany. Po konsultacji z arbitrem wideo (siedzi w centrali przed telewizorem) decyzję o faulu cofnął i uznał gola dla BVB. Problem w tym, że akcję przerwał, gdy piłka była tuż przed linią bramkową, a do siatki wpadł dopiero po gwizdku. Borussia „strzeliła” więc gola w momencie, gdy gra była przerwana. Szefowie 1.FC Koeln zapowiedzieli złożenie protestu i domagali się początkowo nawet powtórzenia meczu. Teoretycznie mieli rację, ale w praktyce byli bez szans. – Nawet jeśli mecz nie zostanie powtórzony, to chcemy przynajmniej poznać prawną wykładnię. Wszyscy dopiero uczymy się systemu VAR, ale nie może być takiej sytuacji, że sędzia przerywa grę, a potem uznaje jednak bramkę, „bo piłka i tak wpadłaby do siatki”. A tak swoją decyzję tłumaczył nam arbiter – wyjaśniał dyrektor sportowy kolońskiego klubu Joerg Schmadtke.

• 2017.09.20
  • Źródło: Bild

Liverpool traci swoją gwiazdę na trzy mecze! I to w takim momencie!

Mane zawieszony

Sadio Mane został zawieszony przez angielską federację piłkarską na trzy najbliższe mecze. Reprezentant Senegalu w sobotnim meczu 4. kolejki Premier League przeciwko Manchesterowi City (0:5) sfaulował Edersona Moraes i w 37. minucie został ukarany czerwoną kartką. Angielska federacja piłkarska za brutalny faul ukarała 25-latka karą zawieszenia na trzy najbliższe spotkania. To oznacza, że Mane nie zagra z Burnley i Leicester City w Premier League oraz z Leicester City w Pucharze Ligi. Liverpool FC złożył odwołanie od tej decyzji, ale zostało ono odrzucone przez The Football Association.

• 2017.09.12
  • Źródło: Sky Sports

Kolejne wyróżnienie Polaka na arenie międzynarodowej! Brawo!

Marciniak poprowadzi mecz LM

Nasz eksportowy arbiter, Szymon Marciniak poprowadzi jeden z meczów pierwszej kolejki Ligi Mistrzów. Polak został wyznaczony na rozjemcę spotkania pomiędzy Feyenoordem Rotterdam i Manchesterem City. Oprócz sędziego Marciniaka, w Rotterdamie pracować będą również Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (arbitrzy liniowi), Tomasz Musiał oraz Paweł Raczkowski (sędziowie bramkowi), a także Radosław Siejka, który będzie pełnił rolę arbitra technicznego.

• Źródło: Arbiter Cafe